AD_BIOLOGY-AC_MODELS_WOMAN-BROWN-HAIR-TWO-HANDS_16-9_2022

Poznejte svůj typ akné, abyste ho mohli lépe léčit.

Dokud akné jasně neidentifikujete, nemůžete ho účinně léčit. Zásadní je diagnostická fáze. Za tímto účelem navštivte odborníka, který vám vysvětlí, jakým typem akné trpíte. Zde uvádíme přehled různých typů akné, ať už se jedná o retenční nebo zánětlivé léze, případně jejich kombinace.

Retenční akné:

Jedná se o první fázi akné. U tohoto typu akné zatím nejsou patrné žádné známky zánětu (zarudnutí, pocity horky, otok pupínků). Viditelné jsou pouze černé tečky (otevřené komedony, které nejsou zakryty kůží, a proto zčernají v důsledku oxidace kožního mazu při kontaktu se vzduchem) a mikrocysty (uzavřené komedony, které se poznají podle hrbolku při dotyku).

AD_ACNE_RETENTION-PIMPLE_SQUARE_2021 472x472

PUPÍNKY AKNÉ

Jak vznikají pupínky akné, které jsou často považovány za velmi nevzhledné?

V kožních pórech se nachází pilosebaceózní folikul tvořený chloupkem, svalem zvedajícím chloupek a mazovou žlázou, která produkuje kožní maz. Zde se také nachází náš kožní mikrobiom, tj. všechny mikroorganismy, které osídlují naši pokožku a zajišťují její fyziologickou rovnováhu. Pleť se sklonem k akné produkuje větší množství méně kvalitního (hustšího) kožního mazu, a to z mnoha příčin. Současně dochází k zesílení kůže. Výsledkem je pór naplněný kožním mazem s oxidovanou částí v jeho ústí: to je známá černá tečka. Někdy se póry ucpou a maz zůstane zachycený pod pokožkou: na obličeji se vytvoří mikrocysta, která je často pouhým okem neviditelná, ale lze ji nahmatat prstem.

AD_ACNE-INFLAMMATION_SQUARE_2021 472x472

Zánětlivé akné:

V případě zánětlivého akné lze pozorovat různé typy pupínků:

  • Červené pupínky, které se označují dermatologickým termínem „papuly“.
  • Bílé hnisavé pupínky, což jsou „pustuly“.

Pokud se červené nebo bílé pupínky dostanou hlouběji pod kůži, nazývají se cysty neboli noduly. Ty vypadají jako velké pupínky, jsou tvrdé na dotek a velmi bolestivé. Často zanechávají jizvy. Obecně jsou zánětlivé pupínky, ať už červené nebo bílé, často bolestivé, zejména pokud jsou hluboké.

Co je příčinou nerovnováhy vedoucí k zánětu?

Akné je zánětlivá patologie, při níž je soubor mikroorganismů (bakterií, kvasinek, virů) přítomných na povrchu kůže a kožní mikrobiom je v nerovnováze.. To je způsobeno snížením rozmanitosti, ale i množstvím těchto mikroorganismů, zejména bakterií. Tyto bakterie rostou v mazové žláze a způsobují zánět. Proto je důležité pečovat o pleť a působit na všechny možné příčiny akné, a to jak vnější, tak vnitřní.

Cystické akné:

Jedná se o cysty, které se nachází hluboko pod kůží. Ať už mluvíme o cystách nebo nodulách, jedná se o těžkou formu akné: pupínky se nacházejí v hlubších vrstvách kůže a mohou vést až k abscesu (zánětem vzniklou ohraničenou dutinu vyplněnou hnisem). Cystické akné nelze brát na lehkou váhu. V této fázi může na kůži zanechat jizvy, proto je nezbytné lékařské ošetření. Rozhodně se pupínků nedotýkejte, ani se je nepokoušejte „propíchnout“. 

AD_ACNE_NOSE-MICROKYSTE-PIMPLE_SQUARE_2021 472x472
AD_ACNE-BLOND-GIRL_SQUARE_2021 472x472

Hormonální akné:

Hormonální akné je typ akné související s hormony a jejich vlivem na pokožku, zejména na mazové žlázy! Samozřejmě, že ženy jsou v první linii! V průběhu života u žen hladiny hormonů kolísají: v době puberty, při užívání antikoncepce, během menstruačních cyklů, těhotenství nebo menopauzy, v případě poruchy štítné žlázy atd.
Ženy s tímto typem akné mají pupínky především v dolní části obličeje, kolem dolní čelisti.
Jedná se o androgenní hormony: když je narušena jejich rovnováha (například během menstruačního cyklu) a/nebo když jsou produkovány v příliš velkém množství:

  • Tak je tomu například u stresu: pokud se stane chronickým (opakovaným a pravidelným), vylučuje se stresový hormon kortizol v nadměrném množství, což vede ke zvýšené produkci kožního mazu v pokožce.
  • To platí i pro jídlo: jedním ze základních hormonů pro trávení je inzulín. Umožňuje buňkám využívat a ukládat sacharidy. Pokud je například strava příliš bohatá na cukr, zvýší se vylučování inzulínu. Jak bylo uvedeno výše, nadbytkem androgenních hormonů pokožka produkuje ještě více mazu, a stav akné se tím zhoršuje.

V závislosti na hormonálním profilu, na faktorech životního prostředí a životním stylu, které tuto hormonální rovnováhu ovlivňují, mohou být někteří lidé postiženi více, než ostatní.

 

Hormonální akné se může projevovat různě v závislosti na věku: 

- U dospívajících se akné objevuje především ve střední části obličeje (brada, nos, čelo) a ve smíšené formě (černé tečky, červené a bílé pupínky atd.)

- V dospělosti se akné soustřeďuje do spodní části obličeje (brada, čelist, krk) a má podobu červených pupínků a cyst umístěných hlouběji pod kůží.
 

Léčba hormonálního akné: 

1. Každý den ráno a večer je nutné pleť vyčistit a poté ji hydratovat vhodným, ideálně víceúčelovým přípravkem pro péči o pleť. Vyberte si přípravky pro aknózní pleť, které jsou k dostání v lékárnách a drogeriích.

2. S odborníkem se můžete poradit také o medikamentózní léčbě (benzoylperoxidové krémy, tretinoin nebo antibiotika), vhodné antikoncepci atd.
 

Akné u dospívajících:

Akné v dospívání souvisí s hormonálními změnami, které se v dospívajícím těle odehrávají. U chlapců i dívek v pubertě vzniká nadbytek hormonů, které stimulují mazové žlázy. Akné u dospívajících se v naprosté většině projevuje smíšenou formou. Na pleti se vyskytují černé tečky, mikrocysty (známky retenčního akné) a červené a/nebo bílé pupínky (známky zánětlivého akné). Seznamte se s našimi tipy péče při akné

AD_BIOLOGY-AC_MODELS_BROWN-AND-BLOND-HAIR-WOMAN_SQUARE_2022 472x472
AD_ACNE_WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_SQUARE_2021 472x472

Akné u dospělých:

Po období puberty si myslíte, že jste se z období akné konečně dostali, a pak se vám na obličeji znovu objeví pupínky. Proč? I po letech je příčina stejná – hormony.
Přímo souvisí s užíváním antikoncepce, menstruačním cyklem, těhotenstvím a menopauzou.
Nepřímo může mít vliv prostředí nebo životní styl, který vytváří akutní nebo chronický stres. Narušuje hormonální rovnováhu zvýšením známého stresového hormonu kortizolu, a tím podporuje vznik tohoto typu akné u dospělých.

Na akné u dospělých také negativně působí konzumace nevyvážené stravy, která vyvolává vzestupy hladiny inzulínu a má také vliv na produkci nadbytku mužských hormonů.

Správná péče o pokožku

Nový
Čistící pěnivý gel

BIOLOGY AC Čistící pěnivý gel

Čistí - Redukuje nadbytečný kožní maz - Uvolňuje póry

Nový
Čistící micelární voda

BIOLOGY AC Čistící micelární voda

Odstraňuje make-up - Čistí - Stahuje póry

Nový
Zmatňující péče proti nedokonalostem pleti

BIOLOGY AC GLOBAL Zmatňující péče proti nedokonalostem pleti

Hydratuje - Zmatňuje - Uvolňuje póry

Nový
Fluid proti nedokonalostem pleti

BIOLOGY AC PERFECT Fluid proti nedokonalostem pleti

Vyhlazuje - Zmatňuje - Redukuje nedokonalosti

Nový
Hydratační kompenzační krém, ultra-zklidňující

BIOLOGY AC HYDRA Hydratační kompenzační krém, ultra-zklidňující

Zklidňuje - Hydratuje - Kompenzuje následky vysušující léčby

Ve věku, kdy bych se měla starat jen o první vrásky, jsem stále ve fázi péče proti akné. A přesto už mám vrásky kolem očí...

Marion, 38 let

Pár čísel

3/4

případů akné u dospělých tvoří ženy¹

85 %

akné souvisí s cyklem u dospělých žen²

20 %

akné je těžké akné s jizvami³

¹ https://dermatology.ca/fr/patients-et-grand-public/peau/acne/
² Holzmann R, Shakery K. Postadolescent acne in females. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27 Suppl 1:3-8.
³ Sutaria AH, Masood S, Schlessinger J. Acne Vulgaris. 8. srpna 2020 In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. PMID: 29083670.

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Než se lidé rozhodnou vyhledat odborníka, čekají často příliš dlouho. Je důležité si uvědomit, že čím dříve akné léčíte, tím menší je pravděpodobnost vzniku jizev. Zajděte si k lékaři co nejdříve, aby vám potvrdil, o jaký typ akné se jedná. Lékař vám stanoví diagnózu a umožní vám co nejdříve zahájit individuální léčbu akné!

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Co je to akné růžovka?

Někdy se akné a růžovka zaměňují. Pro růžovku jsou charakteristické „pocity horkosti“. Tváře jsou horké a zčervenají (jedná se o tzv. nával, tj. pocit horka spojený s nadměrným prokrvením). Růžovka je doprovázena viditelnými rozšířenými červenými a fialovými cévkami, nejčastěji na nose a tvářích, nebo puchýřky a pupínky, které mohou být zaměňovány s akné.

Růžovka (rosacea): 

  • se vyskytuje pouze u dospělých.
  • postiženy jsou jen některé oblasti obličeje (neobjevují se žádné pupínky na krku, zádech nebo hrudníku, jak tomu může 
  • doprovází ji nekutánní příznaky cévního původu, jako jsou návaly horka.

Pokud se vás tento problém týká, obraťte se na odborníka  a vyžádejte si odborné poradenství týkající se růžovky.

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Detailně o akné

Seznamte se s našimi tipy

Zpět na začátek