Co strie způsobuje?
Určité hormonální změny, způsobené zejména pubertou nebo těhotenstvím, způsobují změnu pružnosti pokožky. Když se kůže stane méně pružnou a natáhne se, může se ve spodní vrstvě (dermis) roztrhnout a pak vzniknou tyto stopy, které jsou podobné nataženým jizvám.
Kde se strie objevují?
Strie se vyskytují hlavně na břiše, prsou, pažích, zadečku a bocích. Je to zřejmé, pokud se zamyslíte nad příčinou: jedná se o oblasti, kde se kůže snadno roztáhne při přibývání nebo ubývání na váze, růstu nebo během těhotenství.
Kdo má strie?
Strie jsou součástí života většiny žen, 80 % žen má tyto malé jizvičky na určitých částech těla. Jedním z důvodů je to, že právě ony v sobě nosí děti! Během prvního těhotenství se u 50 až 70 % žen strie objeví, často na konci těhotenství.
Znamená to, že muži nikdy nemají strie? Ne, jsou jim také vystaveni, ale méně. Například v pubertě pozoruje výskyt strií 25 % dívek a pouze 10 % chlapců.
Jak striím předcházet?
Nedělejme si velké naděje: vzniku strií lze jen těžko zabránit. Přesto se jim můžete vyhnout zdravým životním stylem a předvídat období, kdy se vám strie pravděpodobně objeví. Když jste například těhotná, vyberte si pečující produkt a používejte ho denně. Při aplikaci myslete na stimulaci pružnosti pokožky.
Je důležité si uvědomit, že strie jsou také stopou našeho života a že bychom se neměli snažit jejich příchod předvídat nebo se jim za každou cenu vyhnout...
Jak strie odstranit?
Zcela upřímně, strie samy od sebe nezmizí. To je nutné říct na rovinu. Pokud vám připadají nevzhledné, lze je zmenšit. Stejně jako všechny jizvy dobře reagují na masáže, které zlepšují pružnost pokožky.