AD_IRRITATIONS_WOMAN-WITH-GLASSES_LARGE_2021

Ekzém na očních víčkách: příčiny, příznaky a léčba

Co je to ekzém na očních víčkách nebo v okolí očí? Proč se může kolem očí objevit ekzém? Jak poznáte, že máte ekzém? A pokud ano, co lze udělat pro jeho léčbu a prevenci jeho návratu? Tolik otázek, které potřebují jasné odpovědi, a pokud možno uklidňující! Tak s námi chvíli zůstaňte, vše se dozvíte na této stránce! 

Co je to ekzém na očních víčkách?

Ekzém na očních víčkách, známý také jako „palpebrální ekzém“, je název pro lokalizovaný ekzém v okolí očí: obvykle postihuje obě oči a může se objevit na horním víčku, ale také na dolním víčku a v některých případech dokonce kolem celého očního okolí. Jelikož je kůže v této oblasti velmi tenká (3 až 4krát jemnější než v ostatních částech obličeje) a obzvláště náchylná k alergiím a podráždění, je ekzém na očních víčkách poměrně častý. Pokožka brní, pálí, zahřívá se, je to velmi nepříjemné. Tyto pocity jsou ještě intenzivnější, když je zima!

Jaké jsou příznaky atopické dermatitidy?

Pokud máte pocit, že vás svědí oči, nebo máte nepříjemný pocit pálení, může to být příznakem propuknutí ekzému na očních víčkách. Konkrétně se jedná o tyto nejtypičtější příznaky: 

  • Svědí vás okolí očí a/nebo oční víčka: To obvykle svědčí o vzplanutí ekzému na očních víčkách. Lékaři jej označují jako „pruritus“: začíná jemným brněním a oči pnou. A pak začne být tento pocit zřejmější: svědí to! A když ho budete škrábat, bude pálit.
  • Vidíte zánětlivé červené skvrny: Při bližším pohledu je kůže kolem očí zarudlá a podrážděná. Někdy se z malých puchýřků naplněných tekutinou vytvoří strupy a může dojít k výtoku. 
  • Všimnete si otoku na očních víčkách: Pokud je zánětlivá reakce velmi silná, vzniká lokální edém: oblast oka otéká. Oči pak nelze pořádně otevřít, jako po bodnutí hmyzem!
  • Máte pocit, že je vaše pokožka suchá, nebo se dokonce loupe.

V každém případě, pokud máte jeden nebo více z těchto příznaků, obraťte se na svého dermatologa a/nebo oftalmologa, a pokud se diagnóza očního ekzému potvrdí, budou vám schopni nabídnout vhodnou a individuální léčbu. 

Existuje mnoho příčin ekzému na očních víčkách! Pamatujte, že existují dvě hlavní příčiny ekzému na očních víčkách: 

  • kontaktní ekzém způsobený alergií,
  • atopický ekzém, nazývaný také atopická dermatitida.

Kontaktní ekzém v důsledku alergické reakce

Alergický ekzém na očních víčkách se spustí po opakovaném kontaktu s alergenem. Tento alergen může být jakéhokoli druhu:

  • Alergen může být přítomen ve vzduchu, například v pylu, prachu, roztočích, ale také jako složka make-upu, kosmetických přípravků, parfémů, očních kapek a aerosolů.
  • Alergen mohl přijít do přímého kontaktu s očními víčky: po nanesení krému, očních stínů, řasenky nebo po kontaktu s nějakou pomůckou, jako je odličovací houbička nebo kleštičky na řasy.
  • Příčina může také spočívat v produktech používaných jinde: vzpomeňte si například na všechny přípravky, které používáte na vlasy a které vám mohou při oplachování stékat po obličeji. Myslete také na krémy, odličovací přípravky, pěnivé gely atd., které používáte vy nebo vaše rodina!
  • V některých případech může být příčinou alergen přenesený z rukou, například lak na nehty, prsten, krém atd.

Ve všech případech se reakce může objevit jen několik hodin po expozici nebo někdy i o několik dní později. Bylo by vhodné provést alergologické testy, aby se zjistil původce ekzému na víčkách, protože zřejmě máte alergii! 
Je třeba poznamenat, že ekzém na očních víčkách může být spojen také se zánětem spojivek nebo jinými očními chorobami. Proto je důležité se při prvních příznacích poradit s odborníkem.

Trpěla jsem ekzémem na očních víčkách, který se mi vracel bez ohledu na to, jaké oční stíny jsem použila, a po konzultaci a alergologickém vyšetření jsem zjistila, že to byl můj odličovač, který nebyl vhodný! Nyní používám odličovač s vysokou snášenlivostí, aby se mi ekzém nevracel.

Nadia, 42 let

Atopická dermatitida 

Ne každé svědění na očních víčkách však nutně znamená alergickou kontaktní dermatitidu. Může se totiž jednat i o atopický ekzém, jinými slovy o problém s kožní bariérou, která je křehčí než normálně, kterou zhoršuje nedostatečná obranyschopnost. Výsledek: kůže je čím dál více přecitlivělá vůči jakýmkoli vnějším škodlivým vlivům! Objevují se suché skvrny a svědění. 
Příčina je většinou dědičná. Může postihnout celé tělo, ale někdy se ekzém vyskytuje na určitých místech, jako jsou oční víčka, ruce nebo uši.

Dráždivá dermatitida

V některých případech nemusí jít na očních víčkách nutně o ekzém. Víčka mohou svědit, protože jsou podrážděná opakovaným třením nebo používáním dráždivých přípravků pro péči o oči. 

Pro zklidnění ekzému na očních víčkách: 

  1. Poraďte se s lékařem, abyste zánět co nejdříve zastavili vhodnou léčbou (např. kortizonovým krémem).
  2. Regenerujte pleť a zmírněte její suchost pomocí vyživujícího emolienčního přípravku pro oční okolí.
  3. Vyhněte se kontaktu s alergeny, které mohou způsobit ekzém na očních víčkách.
     

Identifikace příčiny

Pokud netrpíte atopickým onemocněním, bývá nejčastější příčinou kontaktní ekzém. Spouštěcí faktory proto můžete zjistit pečlivým zkoumáním: začněte tím, že si sestavíte seznam kosmetických přípravků, které používáte na obličej, zamyslete se nad pomůckami a doplňky, které používáte, uvědomte si, při jakých pohybech se můžete pravidelně dotýkat obličeje nebo si například třít oči. Podívejte se také na své okolí: máte nějaké domácí zvíře? Žijete na venkově nebo ve městě? Používáte ve svém pracovním prostředí specifické produkty?
Každá stopa ve vašem prostředí, ve vašich návycích, bude užitečná k odhalení původu problému. Mějte proto oči otevřené!

Ekzém na očních víčkách: jak ho léčit?

Zde pro vás máme návod, jak léčit ekzém na očních víčkách: 

V případě vážné krize:  V závislosti na závažnosti ekzému v očním okolí dermatolog a/nebo oftalmolog posoudí potřebu lokální léčby lokálními protizánětlivými nebo kortikosteroidními přípravky v kombinaci s aplikací emolienčních přípravků. Některé dermokortikoidy lze aplikovat na zánětlivá ložiska v okolí očí ve velmi tenké vrstvě, v předepsané dávce a po předepsanou dobu. Jsou velmi účinné za účelem rychlého zmírnění zánětu a svědění.

Pokud je vzplanutí ekzému spíše mírné:  Lékárník vám doporučí také čisticí regenerační krémy s mědí a zinkem, které jsou vhodné pro oční okolí. Používejte přípravek po dobu 4 až 5 dnů, a pokud příznaky přetrvávají, navštivte dermatologa nebo oftalmologa.

V případě mírné krize nebo na začátku krize: Aplikujte zklidňující a vyživující krém určený pro pokožku se sklonem k atopickému ekzému a testovaný pod dermatologickou a oftalmologickou kontrolou. Aplikujte denně, dokud se pokožka nevrátí do normálu. 

A pokud jde o hygienu: Ať už je ekzém na vrcholu, nebo ne, je nutné čistit oční víčka každý den dermatologickým přípravkem testovaným na alergické kůži. K šetrnému čištění můžete zvolit micelární vodu nebo ideálně čisticí mléko bez parfemace. Alternativně můžete použít fyziologický roztok, který aplikujete pomocí sterilního obkladu nebo přímo velmi jemným sprejem, abyste se vyhnuli tření. 
A dokud není ekzém pryč, je nejlepší na make-up zapomenout!

V případě vzplanutí ekzému na očních víčkách naneste na podrážděné víčko krém, který má ochranný účinek a také antibakteriální účinky, které snižují riziko infekce.
Mimo období vzplanutí je pro obnovení kožní bariéry a zmírnění svědění nezbytný emolienční krém s vysokou snášenlivostí, který je přizpůsoben suchým očním víčkům se sklonem k atopickému ekzému.

V případě vzplanutí

Reparační CICA-Krém

DERMALIBOUR+ Reparační CICA-Krém

Zklidňuje - Obnovuje - Čistí

Mimo vzplanutí

Emolienční balzám - Sterilní kosmetika

EXOMEGA ALLERGO Emolienční balzám - Sterilní kosmetika

Vyživuje - Zklidňuje svědění* - Zmírňuje pocity svědění*

Aby se ekzém na očních víčkách neopakoval, je samozřejmě velmi důležité co nejdříve identifikovat spouštěče. Proto je důležité řádně prozkoumat možné příčiny a naučit se je rozpoznat! Pokud je například spouštěčem kosmetická složka, stanete se odborníkem na luštění receptur. Pokud souvisí s expozicí v práci, může vám pracovní lékař pomoci upravit vaše pracoviště.
O ekzém na očních víčkách je třeba dobře pečovat, abyste předcházeli svědění a slzení očí. Jinými slovy, spojivka může narušovat obraz!

Zde pro vás máme několik tipů, které lze využívat denně, abyste omezili ekzém na očních víčkách na minimum:

Myjte si ruce.

Hned po příchodu domů, před a po každém jídle, po manipulaci s předměty, výrobky nebo jen s kabelkou... Nezapomeňte si umýt ruce! Tím se sníží riziko působení alergenů na obličej.

Vyberte si správnou péči o pleť

Vybírejte si přípravky určené speciálně pro křehkou, alergickou nebo atopickou pleť: zklidňují a vyživují, omezují svědění a chrání před novými vlivy, které by mohly vyvolat nové vzplanutí. A bezpečnost je zaručena, pokud byly testovány také pod dermatologickou a oftalmologickou kontrolou, protože zaručují vysokou míru snášenlivosti. Tyto výrobky jsou obvykle bez alkoholu, bez parfemace a často i bez konzervačních látek! Na ekzém na očních víčkách najdete přípravky v malém formátu (40-50 ml), které jsou ideální, abyste je mohli nosit všude s sebou!

Netřete si oči 

...zvláště pokud nemáte možnost si nejprve umýt ruce! Pokud vám slzí oči nebo je máte mokré, otřete si je například kapesníkem, abyste je zbytečně nedráždili. Vyvarujte se také škrábání očí. Pokud vás oči příliš svědí, raději je zachlaďte. 

Studený obklad

Lokálně aplikujte studený obklad, abyste zklidnili nepříjemné pocity a svědění! K neutralizaci ekzému na očních víčkách není nic lepšího než chlad. Existuje několik možných řešení: obklad se studenou vodou, jemné postříkání víček fyziologickým roztokem (uchovávaným v chladničce), přiložení lžičky nebo plochého kamínku ponechaného několik hodin v chladničce nebo kostka ledu zabalená v látce. I hydratační přípravek můžete umístit do dveří ledničky!

Využívejte relaxační techniky

Omezte stres a snažte se relaxovat zábavnými aktivitami, jako je sofrologie, jóga, meditace, četba, procházky v přírodě... Volba je na vás!

Vyhněte se všemu, co může být dráždivé

Snadno pamatujete na kosmetickou péči, jako je make-up a lakování nehtů, ale nezapomínejte na nic, co se týká životního prostředí: vyhýbejte se znečištěným místům, pasivnímu kouření, vůním v místnostech, používání laků na vlasy atd. 

Během vzplanutí ekzému v okolí očí je vhodné přestat se líčit. To je docela snadné, protože pleť stejně nic víc nezvládne! Když však ekzém v okolí očí ustoupí, lze se bez obav líčit, pokud dbáte na dodržování určitých pravidel: 

  • Nejprve zkontrolujte, zda příčinou vašeho kontaktního ekzému není make-up. V takovém případě zvolte make-up, který je vhodný pro vaši pleť a neobsahuje škodlivé složky.
  • Před nanesením make-upu pleť chraňte: kožní bariéra je křehká, proto je třeba ji důkladně regenerovat a chránit hydratačním krémem přizpůsobeným atopické pleti.
  • Vybírejte si make-up určený pro citlivou pleť, jehož textura se snadno odličuje, například lehké pudry s malým množstvím pigmentu.
  • Volte lehké líčení: vyměňte oční linky za pár tahů řasenkou, zářivý make-up nahraďte lehkým pudrem.
  • Pečujte o pomůcky na líčení: houbičky, štětce, make-up atd. je třeba je čistit, nechat uschnout, skladovat na čistém a suchém místě a pravidelně je vyměňovat. Vyhnete se tak bujení mikrobů!
  • A samozřejmě si ráno a večer čistěte obličej a netřete si oči. Volte hydratační odličovač s vysokou snášenlivostí a bez parfemace. Ideální věc? Mléčná textura pro velmi jemnou aplikaci přímo prstem. 

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Zjistěte více 

Kontaktní nebo atopický ekzém, postižené partie
 

 

 

Zpět na začátek