AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021

Ekzém na uších: příčiny, příznaky a léčba

Klidný spánek je výraz, který může snadno ztratit smysl, když se v této oblasti začnou objevovat potíže! Cítíte svědění kolem uší, nebo snad uvnitř ucha? Je kůže zarudlá, možná trochu oteklá nebo dokonce bolestivá na dotek? S největší pravděpodobností se jedná o ekzém na uších. 
Podívejme se na to, proč a jak se ekzém na uších může objevit, a co dělat, abychom se mu co nejvíce vyhnuli. 

Co je to ekzém na uších?

Pokud je kůže podrážděná, objevuje se lokální zarudnutí a nekontrolovatelné nutkání škrábat si postižené místo, jedná se pravděpodobně o ekzém na uších. Může postihnout každého. Ale nebojte se, není to nakažlivé! Především je důležité pochopit, co mohlo být příčinou jeho vzniku: suchá kůže se sklonem k atopickému ekzému, podráždění nebo alergie po kontaktu kůže s alergenem? Ve všech případech se neváhejte poradit s odborníkem, který diagnózu potvrdí a poradí vám, jak ji zvládnout.

Jaké jsou příznaky ekzému na uších?

Pro rozpoznání ekzému v uších uvádíme příznaky, které se mohou objevit:

  • Suchá kůže
  • Lokální zarudnutí
  • Svědění, které po poškrábání může pálit a být bolestivé
  • Oteklá kůže, a pokud ekzém postihuje vnitřní stranu ucha, můžete mít dokonce pocit, že špatně slyšíte
  • Na povrchu kůže se také mohou tvořit strupy a výpotky

Ekzém na uších může postihnout:

  • Vnější část ucha, pokožku kolem ucha, zejména ušní lalůček
  • Zadní část uší
  • Vnitřek ucha, záhyby a zvukovod

Ekzém kolem uší a na ušním lalůčku

Ekzém v ušních záhybech nebo na lalůčcích má přinejmenším tu výhodu, že je snadněji rozpoznatelný: kůže je zarudlá, velmi suchá, oteklá nebo dokonce mokvá a svědí! Ekzém v této části těla může vést k bolestivým lézím, které přispívají k infekci. Neváhejte se rychle poradit s dermatologem o vhodné léčbě, abyste tak předešli rozšíření ekzému dovnitř ucha.

Ekzém v uchu

V případě ekzému v uchu může být postižen zvukovod: často se vyskytuje u dospělých, ale může postihnout i děti. Ve všech případech je nutná konzultace s odborníkem, aby se předešlo riziku superinfekce a poškození ušního bubínku. Ekzém v uchu často dobře znají lidé, kteří chodí pravidelně plavat. 

Existuje několik příčin ekzému na uších, z nichž hlavní jsou:

Kontaktní ekzém způsobený alergickou reakcí na uších

Ekzém na uších může být skutečně důsledkem alergické reakce po opakovaném kontaktu s alergenem a může se objevit náhle: nazývá se kontaktní ekzém neboli kontaktní dermatitida. Váš imunitní systém je hyperaktivní a vytváří zánětlivou reakci v kůži na uších. Pokud trpíte ekzémem na uších, sepište si seznam každodenních produktů a sledujte, zda se váš ekzém zlepší, když je omezíte nebo se vyhnete jejich kontaktu s pokožkou. 

ALERGENY

O jaké alergeny se může jednat?

Mezi možné dráždivé látky a alergeny patří 

- Předměty, které přicházejí do styku s ušima (koupací čepice, špunty do uší, vatové tyčinky, brýle, gumičky z roušek, naslouchátka, sluchátka, piercing, efektní náušnice – s obsahem niklu, mobilní telefony atd.)
- Alergeny, které se mohou přenášet do ucha přes prsty (např. lak na nehty, zbytky potravin, prach, pyl, domácí přípravky atd.)
- Přípravky používané k péči o vlasy nebo vlasovou pokožku (šampon, barva na vlasy, gely atd.)
- Přípravky pro péči o pleť používané na obličej a aplikované v blízkosti ucha (odličovač, make-up, čisticí gel atd.)
- Lokálně aplikované léky (např. ušní kapky, krémy). - Lokálně aplikované léky (např. ušní kapky, krémy). - Lokálně aplikované léky (např. ušní kapky, krémy).
Ne vždy je na první pohled zřejmé, co je viníkem, protože jste mohli přípravek používat měsíce nebo dokonce roky bez jakékoli reakce! Proto je důležité poradit se s odborníkem, který vám pomůže určit příčinu (příčiny) například pomocí alergologických testů.

Atopická dermatitida na uších

Máte vy (nebo vaše dítě) suchou pokožku se sklonem k atopickému ekzému? Všimli jste si již výskytu svědivých červených skvrn na různých částech těla? Objevilo se v poslední době zarudnutí a svědění na uších, zejména v záhybu pod ušním lalůčkem? Pravděpodobně se jedná o atopický ekzém na uších. 
Tento typ ekzému na uších souvisí s kožním onemocněním zvaným atopická dermatitida, které je dědičné a obvykle se objevuje v raném dětství: kůže je přirozeně křehčí, a proto reaktivnější než obvykle, neplní správně svou bariérovou roli, její ochranný film nechrání dobře před vnějšími vlivy, a proto dochází k chronické zánětlivé reakci. 

Ekzém na uších související s vlhkostí

Někdy může být ekzém na uších způsoben přílišnou vlhkostí ve zvukovodu nebo v zadní části ucha, například při pravidelném plavání, což je u plavců dobře známo, nebo v důsledku nedostatečného osušení uší po sprchování. To vede k maceraci kůže, která může vyvolat ekzém! Pokud se nacházíte v zemi, kde je velmi teplé podnebí a vysoká vlhkost vzduchu, buďte obzvláště opatrní, abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům.

Věkem podmíněný ekzém na uších

Příčinou ekzému na uších může být i věk! Jedná se o tzv. asteatotický ekzém. Pokožka starších lidí je křehčí a má tendenci se rychleji vysušovat: při změnách teplot, při příliš častém mytí nebo při kontaktu s některými dráždivými látkami (mýdla, vlna, vlasové nebo kosmetické přípravky). Tito lidé často bývali již v minulosti náchylní k atopické dermatitidě.

Psychologický ekzém na uších související se stresem

Jisté je, že nelze zaměňovat stres a ekzém! Nikdy však není příčinou ekzému, ať už je na uších, nebo na jiné části těla. Původ ekzému na uších je třeba hledat jinde: alergie? dědičná atopická dermatitida? věk? Pro zvládnutí vzplanutí ekzému je však zásadní naučit se lépe zvládat stres (například pomocí relaxačních, dechových a masážních technik). 

Úleva od atopického ekzému na uších 

K okamžité úlevě od atopického ekzému na uších, zmírnění svědění a pro prevenci další infekce lze použít následující léčebné postupy:

  • Na postižená místa aplikujte lokální kortizonové krémy a masti předepsané lékařem, případně antibiotika, pokud se objeví známky superinfekce.
  • Denní aplikací emolienčních přípravků speciálně vyvinutých pro atopickou pokožku regenerujte, hydratujte a chraňte pokožku uší.
  • Vytipujte vše, co by mohlo být alergenní nebo dráždivé. Vyvarujte se materiálů, jako je vlna, které jsou v kontaktu s ušima, a dejte přednost například bavlně.
  •  Pokud často plavete, používejte silikonové špunty do uší a zvažte použití ochranných bariérových krémů, které si před plaváním nanesete na pokožku.

Správná péče o atopický ekzém na uších

Emolienční krém proti škrábání

EXOMEGA CONTROL Emolienční krém proti škrábání

Vyživuje - Zklidňuje svědění* - Zmírňuje pocity svědění*

Zmírnění alergického ekzému na uších

  • Nejdříve je třeba zmírnit podráždění a svědění použitím zklidňujícího krému s mědí a zinkem nebo kortizonového krému předepsaného lékařem. 
  •  Samozřejmě je také nutné identifikovat a odstranit alergen nebo dráždivou látku, která způsobuje ekzém na uších, například náušnice nebo kosmetické přípravky. Aby vám lékař pomohl identifikovat alergen, může vám provést kožní alergologické testy, případně i krevní testy.

Správná léčba kontaktního ekzému na uších

Reparační CICA-Krém

DERMALIBOUR+ Reparační CICA-Krém

Zklidňuje - Obnovuje - Čistí

Každodenní péče

Ať už je příčina ekzému na uších jakákoli, zde pro vás máme několik věcí, které můžete dělat každý den: 

  • Nezapomeňte si důkladně umýt uši vlhkým vatovým tamponem, kterým vyčistíte okolí ucha, aniž byste tampon vkládali do zvukovodu: žádné invazivní postupy!
  • Vnitřní i vnější stranu uší jemně osušte a netřete je. Dalším tipem je občasné použití studeného vzduchu fénu, pokud máte pocit, že je ucho stále mokré. Co nejvíce se vyhýbejte škrábání nebo tření uší.
  • Vyvarujte se náhlých změn teploty a vlhkosti.
  • Co nejvíce se vyhněte používání vatových tyčinek.
  • Pokud cítíte svědění: lokálně použijte studený obklad, ostříhejte si nehty nakrátko, abyste si dále nepoškozovali kůži. Snáze se to řekne, než udělá, ale zkuste myslet na něco jiného a zároveň zaměstnat ruce (například manuální činností) nebo si procvičte dýchací techniky!
Zpět na začátek